Poradnik

Jak zbierać i segregować złom?

Segregowanie odpadów to ważna kwestia środowiskowa. Na co dzień można zauważyć, że ludzie coraz bardziej dbają o swoje otoczenie. Niestety nadal często spotykamy wiele przedmiotów pozostawionych w lasach czy rzekach. Warto pamiętać, że przez takie zachowania niszczymy przyrodę, ale także swoje zdrowie. Jeśli w Twoim domu zalega nieużywany sprzęt, musisz odpowiednio go zutylizować. Zastanawiasz się, jak zbierać złom? Chcąc szybko pozbyć się niewygodnych przedmiotów, najlepszym rozwiązaniem jest oddanie ich na skup złomu. Nie będą sprawiały problemu i zabierały miejsca, a co więcej możesz wzbogacić się o często niemałą należność pieniężną. Na złom możesz oddać puszki, pojemniki, metalowe odpady, części samochodowe (lub np. auta powypadkowe), blachy i wiele innych, na które warto zwrócić uwagę przy segregacji.
Jeśli chcesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, polecamy Raflen. Nie musisz obawiać się o swoje zdrowie, w obecnej sytuacji panującej w naszym kraju i na świecie pracownicy przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa. Są odpowiednio wyposażeni w środki do dezynfekcji, maseczki oraz rękawiczki. Dbają, aby każda transakcja odbywała się w pełni bezpiecznie.

 

Jaki złom zbierać?

Zbieranie złomu to działanie, które powinno dotyczyć każdego z nas. Bardzo często składowiska odwiedzane są przez osoby, które chcą dbać o środowisko i przyczynić się do jego poprawy. Stawki za złom zależne są od materiału oraz ilości. Najpopularniejszymi i najłatwiej dostępnymi są: stal, aluminium, żeliwo. Metale kolorowe, takie jak: brąz, cyna, mosiądz, miedź są chętnie przyjmowane ze względu na swoje właściwości, ale trudniejsze do zdobycia. Warto pamiętać, że nie wszystko można oddać na złom. Wyjątkiem są głównie monety, które nie zostaną przyjęte przez legalnie działające skupy złomu, ale także znaki drogowe czy elementy torów.

 

Jak segregować złom?

Ważną kwestią jest segregacja złomu. Przed przystąpieniem do sprzedaży niepotrzebnych przedmiotów trzeba pamiętać o ich odpowiedniej segregacji. To z pewnością przyspieszy finalizację sprzedaży. Zastanawiasz się, jak segregować złom?
Często latami zbieramy różne przedmioty z zamiarem ich użytkowania, ale w efekcie zostają bezużyteczne. Ważne, aby odpowiednio je posegregować. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu na złomowisku.

Główny podział, dzięki któremu przedmioty zostaną prawidłowo wycenione, to:

  • makulatura,
  • folia,
  • aluminium,
  • miedź,
  • stal,
  • mosiądz.

 

Najczęstszym powodem segregowania śmieci czy przedmiotów jest ich dalsze wykorzystanie, tzw. recykling. Dzięki obecnym nakazom segregowania śmieci środowisko jest mniej narażone na zagrożenia. Społeczeństwo w zauważalny sposób coraz bardziej dba o to, aby nasze otoczenie było czyste, a co ważne – śmieci umieszczane w odpowiednich koszach. Ludzie zaczynają być świadomi, jakie zagrożenie może nieść brak segregacji odpadów. Statystyki wykazują, że coraz więcej czasu poświęcają na zdobycie odpowiedniej wiedzy na ten temat. Środowisko warte jest tego, aby na każdym kroku o nim pamiętać, a z pewnością odwdzięczy się swoim pięknem. Nasuwa się pytanie zatem, jak segregować złom?

 

Wyróżniamy następujący podział segregacji złomu:

  • złom stalowy: wsadowy, niewsadowy (lekki, ciężki),
  • złom żeliwny: maszynowy, handlowy,
  • złom metali nieżelaznych: aluminium oraz stopy metali.

 

Zbieranie złomu oraz segregacja powodują, że wiele nieprzydatnych rzeczy dostaje drugie życie. Skupiska oferują różne przedmioty, najczęściej są to części maszyn, samochodów itp. Odwiedzając skupiska złomu, można skorzystać z pomocy osoby, która znajduje się na terenie placu i odbiera towar. Warto zadbać o planetę, czyste powietrze oraz wspólne środowisko, które nas otacza.

 

Wspomniana już firma Raflen oferuje szeroki zakres usług. Proponuje m.in. opróżnianie mieszkań, strychów, piwnic, wywóz mebli, a także odbiór odpadów komunalnych i makulatury. Jeżeli więc uważasz, że np. niepotrzebnych książek, magazynów i kartonów jest u Ciebie zdecydowanie za dużo, są od dłuższego czasu nieużywane i jedynie zbierają kurz, koniecznie skorzystaj z ich pomocy.

Ile kosztuje sprzątnięcie, opróżnienie piwnicy?
Wiele osób często „chomikuje” określone przedmioty z nadzieją, że w przyszłości jeszcze je wykorzysta. Pomieszczeniem, które zwykle przeznacza się na taki cel, jest piwnica lub strych. Niestety po pewnym czasie dochodzi do sytuacji, gdy nie da się już zapanować nad całym tym
Zobacz więcej
Jak szybko pozbyć się starych mebli?
Jak pozbyć się starych mebli? Takie pytanie z pewnością zadają sobie wszystkie osoby, które zdecydowały się na przeprowadzenie gruntownego remontu mieszkania lub domu, albo też dokonały zakupu mieszkania z drugiej ręki. Niestety meble należą do odpadów wielkogabarytowych. Ich wymiary i ciężar sprawiają
Zobacz więcej
Co można oddać na złom?
Wydawać by się mogło, że złom to odpady metalowe, ale nie tylko. Nasuwa się więc pytanie, co można oddać na złom? Skup złomowisk przyjmuje m.in. makulaturę oraz aluminium, a nawet metale kolorowe. Najczęściej są to folie, puszki, papiery, gazety itp. Jednak najpierw
Zobacz więcej