Poradnik

Jakie kolory do segregacji śmieci?

Spis treści:

Kolory pojemników do segregacji śmieci
Papier
Tworzywa sztuczne i metalowe
Szkło
Bio
Odpady zmieszane
Oznaczenia śmietników

Właściwa i precyzyjna segregacja śmieci jest pierwszym krokiem do wprowadzenia w nawyk ekologicznego stylu życia. Stosowanie się do wyznaczonych zasad jest obowiązkiem, który dotyczy wielu społeczności. Selektywna zbiórka odpadów może powodować wiele problemów. By robić to dobrze, warto poznać wszystkie kolory pojemników i dowiedzieć się, jakie jest ich przeznaczenie.

Kolory koszy na odpady zostały wprowadzone 1 lipca 2017 roku przez Jednolity System Segregacji Odpadów. Program ten umożliwił uporządkowanie reguł sortowania śmieci na terenie Polski. Ustalono w nim również powszechnie obowiązujący system oznaczeń pojemników oraz ich przeznaczenie. Dzięki temu wyróżniono pięć frakcji odpadów, które charakteryzują odrębne barwy pojemnika. W efekcie właściciele nieruchomości otrzymali jasne przepisy dotyczące składowania odpadów. Ułatwia to segregację i walkę z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Sortując śmieci warto wcześniej sprawdzić kolory pojemników na śmieci.

Kolory pojemników do segregacji śmieci

Kolory śmietników mają znaczenie dla segregujących odpady, gdyż wyznaczają one, co można w nich umieścić. Jednolity System Segregacji Odpadów wyznacza pięć frakcji odpadów, mianowicie:

  • niebieską,
  • żółtą,
  • zieloną,
  • brązową,
  • czarną.

Papier

W kontenerach niebieskich można zostawiać papier. Ważne, by był to czysty surowiec. Do pojemnika tego można włożyć torebki i worki papierowe, foldery, katalogi, prospekty, ulotki, gazety, książki, czasopisma, książki, zeszyty, a także wszelkie opakowania z tektury i papieru. To również dobre miejsce na pozostawienie wydruków komputerowych, opakowań kartonowych, czy papieru pakowego. Pamiętajmy, aby umieszczone odpady były czyste. Przykładowo, karton po pizzy czy papierowa torebka po drożdżówce powinny znaleźć się w śmieciach zmieszanych. 

Z uwagi na fakt, iż odpady papierowe w dużych ilościach są ciężkie i nieporęczne, można skorzystać z profesjonalnych usług specjalistycznej firmy. Tak zorganizowany odbiór makulatury jest prostszy i mniej kłopotliwy.

Do niebieskiego pojemnika nie należy natomiast wrzucać papieru zanieczyszczonego cieczami, jedzeniem i olejami, opakowań po materiałach budowlanych, nawozach i cemencie. Nie wolno w nim zostawiać tapet, papieru powleczonego plastikiem lub folią (tetrapaków na mleko i soki), obwolut książek i błyszczących okładek, jak również paragonów, zużytych ręczników papierowych chusteczek higienicznych. Nie umieszczamy w nim również materiałów higienicznych oraz pieluch.

Tworzywa sztuczne i metalowe

Żółte pojemniki na śmieci są przeznaczone na metale i tworzywa sztuczne. W koszu tym można umieszczać zgniecione butelki plastikowe oraz nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, torebki, worki oraz różnego rodzaju folie. Mogą się w nim znaleźć opakowania po chemii gospodarczej oraz produktach kosmetycznych, aluminiowe lub stalowe puszki po napojach i żywności. Wrzuca się do nich także różnego rodzaju kapsle oraz metalowe zakrętki, metale kolorowe, złom żelazny oraz wielomateriałowe odpady opakowaniowe.

Jeśli odpady metalowe są zbyt duże i ciężkie, mogą nie zmieścić się w pojemniku. Wówczas warto zlecić odbiór złomu wyspecjalizowanej firmie, takiej jak Raflen. 

Do żółtego pojemnika nie wrzuca się artykułów pochodzenia medycznego, opakowań po lekach, puszek po farbach i lakierach. Nie można w nim umieszczać odpadów elektronicznych, zużytych baterii i akumulatorów, opakowań po olejach samochodowych i części samochodowych.

Szkło

Również zielony jest kolorem segregacji śmieci. Tak oznaczone pojemniki sąprzeznaczone na szkło. Można w nim zostawić szklane opakowania, słoiki i szklane butelki po napojach oraz kosmetykach. 

Nie można tu wrzucać zniczy z woskiem, nieopróżnionych do końca opakowań po lekach, olejach i rozpuszczalnikach. Nie jest to również miejsce na zużyte żarówki czy przedmioty ze szkła żaroodpornego, doniczki, szklanki, ceramikę, porcelanę, reflektory samochodowe, szyby okienne i lustra.

Bio

W koszach brązowych umieszczane są odpady BIO, a więc resztki warzywne i owocowe, fusy po herbacie i kawie, skorupki jaj, okruszki itp. Tutaj powinny trafić zwiędłe rośliny doniczkowe, kora drzew, skoszona trawa gałęzie oraz trociny, a także surowe drewno. Do odpadów tych nie zaliczają się popiół, oleje jadalne, kości i resztki mięsa, odchody zwierzęce, leki czy odpady budowlane.

Istotne jest także to, aby odpadów bio pod żadnym pozorem nie zanieczyściły foliowe worki na śmieci, w które pakowane są śmieci kompostowalne. Dlatego należy odpady wyrzucać bez worków. 

Odpady zmieszane

Pojemnik czarny jest przeznaczony na odpady zmieszane. Umieszcza się tu wszystkie śmieci, których nie można posegregować, takie jak środki higieniczne, zużyte ręczniki papierowe, resztki pokarmów mięsnych, czy opakowania plastikowe po lekach. Nie można do takich pojemników dać odpadów budowlanych, chemikaliów i odpadów niebezpiecznych. Część z nich można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wywozem elektrośmieci zajmuje się również firma Raflen. 

Oznaczenia śmietników

Odrębne kolory koszy do segregacji to nie jedyny sposób na ułatwienie odpowiedniego podzielenia śmieci. Często znajdują się na nich dodatkowe oznaczenia – zazwyczaj naklejki, które informują o tym, co można umieścić w pojemnikach. Gminy w Polsce mają swoje własne wytyczne dotyczące segregacji odpadów. Również oznaczenie pojemników może się różnić.

Na pojemnikach niebieskich można znaleźć piktogram „papier”, a także grafikę wskazującą, jaki rodzaj papieru można w nim zamieścić. Podobnie jest w przypadku pozostałych odpadów. Jeśli wiemy, np. w przypadku plastiku, jaki kolor kosza musimy wybrać, możemy dodatkowo upewnić się, sprawdzając naklejki na nim umieszczone. Na ogół przedstawiają one butelki plastikowe, kubeczki i kartony. Odpady BIO prezentowane są poprzez listki, ogryzki i kwiaty. Z kolei na pojemnikach przeznaczonych na odpady zmieszane, znaleźć można rysunki nadgryzionych nóżek z kurczaka, ości ryb i inne. Są one wykonane starannie, dlatego użytkownik nie powinien mieć kłopotu z prawidłowym odczytaniem symboli.

Jaki jest czas rozkładu śmieci?
Spis treści: Które śmieci rozkładają się najdłużej? Aluminium Tworzywa sztuczne Rozkład odpadów pochodzenia naturalnego Czynniki wpływające na tempo rozkładu odpadów Ludzkość produkuje odpady w bardzo szybkim tempie. Wynika to głównie z postępującego rozwoju technologicznego. Wiele śmieci można ponownie wykorzystać, a inne trzeba
Zobacz więcej
Co zrobić ze starą kanapą lub łóżkiem?
Spis treści: Profesjonalny wywóz mebli Recykling mebli Dlaczego warto zdecydować się na recykling mebli? Wprowadzenie się do nowego mieszkania z rynku wtórnego może wiązać się z koniecznością wysprzątania go. Rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu w wielu przypadkach wymaga pozbycia się starych, zniszczonych
Zobacz więcej
Ile kosztuje sprzątnięcie, opróżnienie piwnicy?
Wiele osób często „chomikuje” określone przedmioty z nadzieją, że w przyszłości jeszcze je wykorzysta. Pomieszczeniem, które zwykle przeznacza się na taki cel, jest piwnica lub strych. Niestety po pewnym czasie dochodzi do sytuacji, gdy nie da się już zapanować nad całym tym
Zobacz więcej
Zadzwoń do nas

 

Skontaktuj się z nami!

 

Wszystkie usługi wyceniamy indywidualnie - prosimy o kontakt