Spis treści:
Które śmieci rozkładają się najdłużej?
Aluminium
Tworzywa sztuczne
Rozkład odpadów pochodzenia naturalnego
Czynniki wpływające na tempo rozkładu odpadów
Ludzkość produkuje odpady w bardzo szybkim tempie. Wynika to głównie z postępującego rozwoju technologicznego. Wiele śmieci można ponownie wykorzystać, a inne trzeba bezpiecznie składować. Naturalną koleją rzeczy jest to, że większość z nich ulegnie rozkładowi. Może to jednak potrwać wiele lat. Dbałość o środowisko naturalne jest dzisiaj koniecznością. Segregowanie odpadów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Stosuje się odpowiednio oznakowane kontenery, a także powołano do życia Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wiele prywatnych firm również zajmuje się świadczeniem usług z zakresu wywozu śmieci i recyklingu.
Wiele osób widząc globalny problem związany z narastającą ilością odpadów, zastanawia się, jak długo rozkładają się śmieci. Warto sprawdzić, jak przedstawia się czas ich rozkładu zależnie od surowca, z jakiego zostały wytworzone.
Które śmieci rozkładają się najdłużej?
Niezwykle szybki rozwój technologii sprawił, że od lat produkuje się szybko i tanio. W efekcie ludzie bardzo łatwo nabywają nowe produkty i pozbywają się dotychczas użytkowanych. Podejmowane codziennie decyzje zakupowe mają wpływ na los planety i nasze zdrowie. Ich skutki Ziemia będzie odczuwać przez setki lat. Należy zatem uświadomić sobie skalę problemu i zredukować produkcję śmieci. Warto sprawdzić, jak długo rozkłada się puszka aluminiowa, a także dowiedzieć się, ile rozkłada się torba plastikowa.
Szkło jest najtrwalszym materiałem, który nie rozkłada się mimo upływającego czasu. Wiele źródeł naukowych wskazuje na to, że jest to surowiec, który nie ulega rozkładowi wcale. Nie jest ono toksyczne ani szkodliwe dla środowiska, ale może być z sukcesem przetwarzane i wykorzystane. Recykling szkła generuje znaczne oszczędności, które wiążą się m.in. z brakiem konieczności wytwarzania kolejnych butelek i słoików.
Aluminium
Czy wiesz, ile rozkłada się aluminium? Metale są drugą najczęściej trafiającą na wysypisko śmieci grupą odpadów. W zależności od tego, z czego wykonany jest odpad, jego średni czas rozkładu może wynosić nawet 200 lat. Tyle np. wynosi czas rozkładu puszki aluminiowej. Z tego powodu powinna ona być poddawana selektywnej zbiórce i powtórnemu przetworzeniu. W tym celu warto skorzystać z usług odbioru złomu.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa rozkładu metali szlachetnych. Podobnie jak szkło, nie podlegają rozkładowi. Można dzięki temu wielokrotnie je wykorzystywać po odpowiedniej obróbce. Mogą również posłużyć do lokowania kapitału na wiele lat.
Tworzywa sztuczne
Również tworzywa sztuczne należą do odpadów, które stanowią obciążenie dla środowiska naturalnego przez wiele lat. Szacuje się, że opona rozłoży się dopiero po około 80 latach. Ogromnym problemem są styropianowe kubeczki jednorazowe, którym proces ten może zająć pół wieku.
Warto również sprawdzić, jak długo rozkłada się plastikowa torebka. Foliowe reklamówki, papierki po cukierkach, oraz pieluchy jednorazowe mogą zaśmiecać świat nawet przez 400 – 450 lat. Popularnej butelce PET może to zająć nawet 1000 lat. To, jak długo rozkłada się plastik, zależy od tego, co wykorzystano do produkcji tego tworzywa. Większość z nich na szczęście można poddać przetworzeniu i stworzyć z nich nowe przedmioty. Z tego powodu warto zdecydować się na profesjonalny wywóz elektrośmieci. Pralka, lodówka czy telewizor mają w swoje konstrukcji wiele elementów z plastiku i różnych metali, które można ponownie wykorzystać. Doświadczone firmy potrafią sobie radzić z takimi odpadami i odpowiednio je przetworzyć, Wywóz sprzętu AGD i innych odpadów wielkogabarytowych zdejmuje z klienta problem zagospodarowania takich sprzętów zgodnie z prawem.
Rozkład odpadów pochodzenia naturalnego
Odpady pochodzenia naturalnego, np. pozostałości z owoców i warzyw, obierki, liście itp., ulegają najszybszemu rozkładowi. Czas ten zależy od rodzaju odpadu – fragmentom jabłek i bananów wystarczy kilka tygodni. Skórki pomarańczy potrzebują już około pół roku. Z kolei liście drzew mogą ulegać rozkładowi nawet przez 8 miesięcy.
Papier również ulega biodegradacji w różnym tempie. Najszybsze będzie w przypadku gazet – wynosi jedynie kilka tygodni. Z kolei bilet komunikacji miejskiej będzie potrzebował nawet 3 miesięcy. Zakłada się, że średni czas rozkładu papieru wynosi pół roku.
Wśród pozostałych odpadów warto wymienić:
- niedopałki papierosów – rozkład trwa nawet 12 lat,
- gumowe podeszwy butów – okres biodegradacji wynosi około 80 lat,
- bawełniany t-shirt – będzie się rozkładał do 5 miesięcy,
- bawełniane rękawiczki – rozkład trwa 3 miesiące,
- guma do żucia – czas degradacji wynosi około 5 lat.
Czynniki wpływające na tempo rozkładu odpadów
Czas rozkładu różnych śmieci zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma klimat, a w szczególności temperatura i wilgotność powietrza. Ich wysokie wartości znacznie przyspieszają procesy zachodzące w przyrodzie. Wilgotność powoduje rozpadanie się odpadów na mniejsze elementy, a także ułatwia osiedlanie bakterii oraz grzybów, które powodują ich degradację.
Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonany jest dany odpad. Śmieci pochodzenia organicznego ulegają szybszemu rozkładowi niż odpady wykonane z tworzyw sztucznych. Nie bez znaczenia jest w wielkość odpadu i jakość surowca.
Bez wątpienia ilość produkowanych odpadów może zagrażać planecie. Ma również wpływ na zdrowie człowieka i życie zwierząt. Zmiany demograficzne, społeczne i ekonomiczne mają znaczący wpływ na to, ile ludzie produkują śmieci. Duże znaczenie ma edukacja, świadomość i podejście proekologiczne społeczeństw. Bez konsekwentnych działań, świat może wkrótce stać się jednym, wielkim wysypiskiem śmieci.