Każde gospodarstwo domowe czy też przedsiębiorstwo generuje odpady. Dużą część z nich można odzyskać w procesie recyklingu, a następnie przeznaczyć do stworzenia kolejnych artykułów lub opakowań. Zmniejszenie ogólnego poziomu powstawania śmieci przełoży się na dobrostan środowiska naturalnego, pozbawionego globalnego zanieczyszczenia, ponieważ rozkład poszczególnych kategorii odpadów może trwać przez bardzo długi czas, na przykład, szkło to aż 4000 lat, plastik pomiędzy 100 a 1000, natomiast metal około 10 lat. Oczywiście znacznie szybciej rozkładają się artykuły żywnościowe, co nie znaczy, że takie wyroby organiczne można pominąć. Warto stworzyć wówczas niezwykle przydatny kompost.
Umieszczaj odpady w pojemnikach o właściwym kolorze
Właściwe sortowanie śmieci to przede wszystkim umieszczanie poszczególnych kategorii odpadów w zbiornikach oznaczonych daną barwą. Taki podział jest zunifikowany i nie różni się w zależności od miasta czy też regionu kraju. Ewentualny dylemat, gdzie wyrzucić i jakie śmieci do jakich pojemników, będzie więc bez problemu rozwiązany. Żółty to metale i tworzywa sztuczne, takie jak: butelki plastikowe, plastikowe opakowania po produktach, puszki po konserwach czy torebki foliowe. Z kolei do niebieskiego należy wkładać papier, w tym: zeszyty, książki, gazety, czasopisma oraz kartony po artykułach. Zielona barwa pojemnika informuje o składowaniu odpadów szklanych, czyli butelek i słoików. Kolor brązowy to tak zwane odpady biodegradowalne, jak chociażby: resztki jedzenia, warzyw czy owoców oraz gałęzie drzew i krzewów. Istnieje też zbiornik na śmieci zmieszane, jednak warto chronić środowisko poprzez wcześniejsze warianty składowania.
Korzystaj z pomocnej formuły domowego kosza na śmieci
Wyzwanie dotyczące zagadnienia, jak segregować śmieci w domu, może być rozwiązane w niezwykle prosty sposób. Wielu mieszkańców osiedli czy domów jednorodzinnych argumentuje brak takich działań poprzez utrudnione oddzielanie różnych artykułów. Wraz z tym wynoszenie śmieci oznacza często konieczność zabierania kilku worków na raz. Jednak funkcjonalność można osiągnąć dzięki wykorzystaniu jednego kosza na śmieci posiadającego konkretne przegrody. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ eliminuje późniejsze trudności związane z jednoczesnym wyrzucaniem wszystkich nieczystości. Segregacja odpadów w takiej formule to wymierne zalety, czyli:
- uniwersalność,
- łatwość montażu,
- lekkość konstrukcyjna,
- prostsze utrzymanie czystości.
Takie kosze wyróżniają się również wytrzymałością eksploatacyjną, więc ich instalacja zapewni bezproblemowe użytkowanie na dłuższy czas. Cena nie powinna być przeszkodą przy ewentualnym zakupie.
Stosuj się do specjalnych kategorii zużytych artykułów
Odpady segregowane to nie wszystkie śmieci, które muszą podlegać właściwej utylizacji. Należy pamiętać, że określone kategorie sprzętów czy produktów należy zostawiać w specjalnie wyznaczonych punktach. Wszystko po to, aby podczas ich składowania nie uwalniały się szkodliwe substancje, mogące stanowić zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Na przykład większość sklepów przemysłowych, a także część marketów spożywczych wydziela pojemniki na baterie. Podobnie w aptekach można znaleźć punkty, w których zostawia się przeterminowane leki lub zużyte materiały medyczne. Urządzenia RTV czy AGD bezpłatnie odebrać może niemal każdy sklep z elektroniką. Na terenie wszystkich gmin znajdują się specjalne punkty odbioru tych sprzętów i można dostarczyć je tam we własnym zakresie. Taka segregacja śmieci ma wówczas właściwy i w pełni kompleksowy charakter.