Poradnik

Ile rzeczy potrzebujesz do szczęścia?

Opróźnianie mieszkań

Czasami wystarczy wyjść na spacer, żeby zobaczyć wypełnione po brzegi śmietniki. Wyrzucamy stare płaszcze i buty, płyty DVD z koncertem ulubionego zespołu, książki, a nawet meble, pościel i sprzęty AGD. To dobrze, że pozbywamy się tego, co nam nie służy. To stwierdzenie prowadzi jednak do tytułowego pytania: ile rzeczy potrzebujemy, aby być szczęśliwi?

Opróżnianie mieszkań to nie byle jakie zadanie. Oprócz tego, że pomagamy w porządkach, obserwujemy ludzi, do których przyjeżdżamy po odbiór mebli i innych przedmiotów. Zwykle nachodzi nas wtedy refleksja, że wiele domów jest pełnych mnóstwa rzeczy, których… w ogóle się nie używa.

Najpierw upychamy je w szufladach. Później przenosimy do piwnicy, a jeśli jej nie mamy – pakujemy w worki i wystawiamy na balkon. Prawdopodobnie nigdy więcej się nie przydadzą, a mimo to chcemy je mieć. Tylko po co?

Kiedy minimalizm stał się popularny nie tylko w Szwecji, lecz także na świecie, podejście do posiadania zaczęło się zmieniać. Niektórzy naprawdę poczuli się przytłoczeni nadmiarem i postanowili, że opróżnianie domów to coś dla nich. Zdecydowali, że potrzebują mniej, żeby zyskać więcej:

  • wolnej przestrzeni,
  • ładu, porządku i dyscypliny – im mniej rzeczy, tym mniej sprzątania, a do tego każda rzecz, która ma swoje miejsce, powoduje, że chcemy ją odłożyć właśnie na nie, zamiast gdzie indziej,
  • czasu, którego nie muszą poświęcać na układanie przedmiotów w każdym zakamarku mieszkania,
  • pieniędzy – na przeżycia, a nie na rzeczy.

Pomyśl, z ilu przedmiotów, które masz w domu, naprawdę korzystasz. Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio były w użyciu, być może to znak, aby zająć się porządkami i zrobić sobie więcej miejsca. A wtedy do akcji wkroczymy my – w końcu opróżnianie mieszkań to nasza specjalność!

Zostawiamy Cię z pytaniem: ile rzeczy sprawia, że odczuwasz szczęście?

Sprzątanie metodą KonMari – posprzątaj dom i uporządkuj swoje życie!
Sterta niepoukładanych ubrań w garderobie, niepotrzebna makulatura zalegająca w szafce, meble, które ograniczają naszą przestrzeń… Brzmi znajomo? To znak, że raz na zawsze należy się pozbyć niepotrzebnych przedmiotów.
Zobacz więcej
Dlaczego warto zrobić porządki jesienią?
Pozbądź się przydasiów jesienią W tym roku jesień zaskoczyła nas znienacka – jednego dnia było prawie 30 stopni, kolejnego już tylko 13. I choć wiele osób zdążyło już ogłosić, że właśnie nadszedł czas ciepłego koca, gorącej herbaty i wciągających seriali na Netflixie
Zobacz więcej
Opróżnianie mieszkań, czyli 3 powody, dla których warto przestać odkładać porządki
Bałagan w domu to bałagan w głowie – kto z nas chociaż raz nie słyszał tych słów? Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Równie trudno jest nie mieć poczucia winy, kiedy okazuje się, że nasze domy z przytulnych miejsc do życia
Zobacz więcej