Poradnik

Sprzątanie metodą KonMari – posprzątaj dom i uporządkuj swoje życie!

sprzatanie konmari

Marie Kondo wszechobecnie uznawana jest za guru porządkowania. Książka „Magia sprzątania” japońskiej autorki zdobyła ogromne uznanie w 30 krajach świata, w których została wydana. Co tak wyjątkowego się w niej zatem znajduje?

Otóż dzięki Marie możemy w inny sposób spojrzeć na kwestię porządków domowych. Czy wiedziałeś do tej pory, że wszechobecny chaos odbija się na Twoim wewnętrznym spokoju? Metoda KonMari zakłada dziewięć kroków, które należy wykonać, aby osiągnąć satysfakcję. Ważne jest, aby przed podjęciem kolejnego kroku rzetelnie wykonać poprzedni.

Poznaj pierwsze kroki

W książce Marie Kondo o sprzątaniu znajdziesz drogę prowadzącą do ogólnego sukcesu – wewnętrznego oraz zewnętrznego. A zatem:

 

  1. Na początku należy pozbyć się zbędnych przedmiotów, które nie mają dla Ciebie większego znaczenia i w żaden sposób Cię nie uszczęśliwiają. Wywóz mebli czy makulatury to żadna strata!
  2. Zatrzymać musisz jedynie te rzeczy, które wprowadzają do Twojego życia radość. Nie muszą być funkcjonalne, ale również sentymentalne.
  3. Posegreguj rzeczy. Zbierz w jednym miejscu na przykład wszystkie dokumenty, które masz w całym domu, a nie tylko w danym pomieszczeniu.
  4. Zacznij od ubrań, ustal, które są zniszczone i od dawna nieużywane.
  5. Porządkując ubrania, ułóż je w pozycji pionowej, tworząc rosnącą kostkę.

Pierwsze koty za płoty – działaj dalej!

Japońska książka o sprzątaniu podbiła serca wielu osób. Dzięki niej uporządkowały one nie tylko swój dom, ale również swoje życie. Zobacz, jaki jest szósty i następny krok do osiągnięcia równowagi. Metoda Marie Kondo podaje:

  1. Każdy krok wykonuj bardzo dokładnie. Dopiero po zakończeniu jednego wykonaj kolejny. Nie odkładaj czynności na później!
  2. Każdy mebel czy element dekoracji musi mieć swoje znaczenie. Zachowaj wyłącznie te, które przywodzą pozytywne skojarzenia lub są użyteczne.
  3. Wykonuj te czynności w samotności. Druga osoba może Cię rozproszyć lub skłonić do pozostawienia niektórych, zbędnych przedmiotów.
  4. Przede wszystkim – minimalizm! Nie kupuj nowych mebli mieszczących jeszcze więcej przedmiotów. Zostaw tylko niezbędne.

Tajniki metody Marie Kondo

Według autorki każdy przedmiot ma znaczenie emocjonalne, więc nie jest tak łatwo się z nim rozstać. Sekretem sprzątania Marie Kondo jest oddzielnie jednak tego, co naprawdę jest dla nas ważne i potrzebne. Decydując się na porządki, nie można robić tego w przypadkowej kolejności. Należy zacząć od najłatwiejszych do wyrzucenia, przechodząc do najtrudniejszych: ubrania, książki, dokumenty, komono (drobne rzeczy, takie jak płyty, akcesoria, elektronika), przedmioty o wartości sentymentalnej, w tym zdjęcia. Jeśli obawiasz się, że nie podołasz zadaniu z przyczyn technicznych, bez obaw! Wywóz rzeczy wielkogabarytowych, jak meble czy sprzęty domowe, należy powierzyć specjalnej firmie przewozowej.

Sprzątanie metodą KonMari jest bardzo wymagające, ponieważ silnie ingeruje w naszą strefę emocjonalną. Jeśli jednak zapalczywie do niego podejdziemy, na pewno osiągniemy sukces – zarówno w domu, jak i głowie.

Jaki jest czas rozkładu śmieci?
Spis treści: Które śmieci rozkładają się najdłużej? Aluminium Tworzywa sztuczne Rozkład odpadów pochodzenia naturalnego Czynniki wpływające na tempo rozkładu odpadów Ludzkość produkuje odpady w bardzo szybkim tempie. Wynika to głównie z postępującego rozwoju technologicznego. Wiele śmieci można ponownie wykorzystać, a inne trzeba
Zobacz więcej
Jakie kolory do segregacji śmieci?
Spis treści: Kolory pojemników do segregacji śmieci Papier Tworzywa sztuczne i metalowe Szkło Bio Odpady zmieszane Oznaczenia śmietników Właściwa i precyzyjna segregacja śmieci jest pierwszym krokiem do wprowadzenia w nawyk ekologicznego stylu życia. Stosowanie się do wyznaczonych zasad jest obowiązkiem, który dotyczy
Zobacz więcej
Co zrobić ze starą kanapą lub łóżkiem?
Spis treści: Profesjonalny wywóz mebli Recykling mebli Dlaczego warto zdecydować się na recykling mebli? Wprowadzenie się do nowego mieszkania z rynku wtórnego może wiązać się z koniecznością wysprzątania go. Rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu w wielu przypadkach wymaga pozbycia się starych, zniszczonych
Zobacz więcej
Zadzwoń do nas

 

Skontaktuj się z nami!

 

Wszystkie usługi wyceniamy indywidualnie - prosimy o kontakt