Poradnik

Sprzątanie metodą KonMari – posprzątaj dom i uporządkuj swoje życie!

sprzatanie konmari

Sterta niepoukładanych ubrań w garderobie, niepotrzebna makulatura zalegająca w szafce, meble, które ograniczają naszą przestrzeń… Brzmi znajomo? To znak, że raz na zawsze należy się pozbyć niepotrzebnych przedmiotów. Podczas robienia porządków domowych najważniejsze jest podjęcie decyzji, co zatrzymać przy sobie, a co wyrzucić. Wywóz mebli, makulatury czy książek nie tylko pomaga utrzymać dom w czystości, ale również sprawi, że przestrzeń będzie bardziej przyjazna dla mieszkańców. Jedną z najskuteczniejszych metod porządkowania domu jest KonMari autorstwa Marie Kondo. Z czego wynika jej popularność? Jak raz na zawsze pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Na czym polega metoda KonMari?

Mari Kondo to japońska guru porządkowania. Jej książka „Magia sprzątania” odbiła się echem na całym świecie. Z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularna w 30 krajach świata, w których została wydana. Propaguje nowe myślenie na temat porządków domowych, wskazując, że wszechobecny chaos odbija się na naszym wewnętrznym spokoju. Metoda KonMari zakłada dziewięć kroków, jakie należy wykonać do osiągnięcia satysfakcji. Ważne jest, by przed podjęciem kolejnego kroku rzetelnie wykonać poprzedni.

 1. W pierwszej kolejności należy pozbyć się zbędnych przedmiotów, do których nie przywiązujemy większej wagi, ani nas nie uszczęśliwiają. Wywóz mebli czy makulatury nie powinien być dla nas stratą.
 2. Zachowaj tylko te rzeczy, które wprowadzają do życia radość. Nie muszą być funkcjonalne, ale również sentymentalne.
 3. Uporządkuj rzeczy według kategorii. Kiedy chcesz zrobić porządek z dokumentami, zbierz wszystkie, które znajdują się w domu, a nie w jednym pomieszczeniu.
 4. Zacznij porządkowanie rzeczy od ubrań, ponieważ łatwo jest ustalić, które są zniszczone i od dawna nieużywane.
 5. Porządkując ubrania należy je ułożyć w pozycji pionowej, tworząc kostkę, która będzie pięła się w górę.
 6. Skrupulatnie wykonuj każdy krok, a dopiero po skończeniu, zacznij kolejny. Nie należy odkładać pracy na później ani rozwlekać zadań na kilka dni.
 7. Przyznaj każdemu meblowi czy dekoracji należne znaczenie. Zostaw tylko te, które dobrze Ci się kojarzą lub są użyteczne.
 8. Porządkuj przedmioty w samotności. Druga osoba może wybić Cię z rytmu i przekonywać do pozostawienia niektórych zbędnych przedmiotów.
 9. Postaw na minimalizm. Nie kupuj dodatkowych mebli, które mogą pomieścić jeszcze więcej przedmiotów. Zostaw tylko te niezbędne.

Uporządkuj życie sprzątając dom

Mogłoby się wydawać, że to proste zadanie. Wystarczy tylko wyrzucić na śmietnik zbędne rzeczy, zamówić odbiór gabarytów i po sprawie. Jednak nie takie jest przesłanie metody KonMari. Autorka uważa, że każdy przedmiot ma swój ładunek emocjonalny, który wpływa na nasze życie wewnętrzne. Należy zmienić sposób myślenia, nauczyć się decydować co tak naprawdę jest w życiu ważne i czym chcemy się otaczać. Ma to związek z rozwojem osobistym – metodę można zastosować w każdym innym aspekcie życia.

Pożegnaj się ze starymi przedmiotami – odbiór mebli i makulatury

Wyrzucając rzeczy, które źle nam się kojarzą robimy sobie przysługę. Nietrafiony prezent od znajomego? Nie musimy go trzymać w domu z grzeczności. Warto podarować go innej osobie, której może sprawić radość lub oddać na cele dobroczynne. Biorąc każdą rzecz do ręki kieruj się wskazówkami:

 • ewidentnie do wyrzucenia,
 • zbyt fajne, żeby wyrzucić, więc można oddać,
 • zbyt fajne, żeby oddać, więc warto sprzedać,
 • zatrzymuję, bo dobrze się z tym czuję.

Ważne jest, by nie zaczynać porządków od danego pomieszczenia – kuchni, łazienki czy sypialni. Powinno się kierować pięcioma kategoriami, których kolejność nie jest przypadkowa, czyli od najłatwiejszych do wyrzucenia do najtrudniejszych: ubrania, książki, dokumenty, komono (drobne rzeczy, takie jak płyty, akcesoria, elektronika), przedmioty o wartości sentymentalnej, w tym zdjęcia. Wywóz książek również może sprawić problem natury sentymentalnej. Warto je zatem oddać do antykwariatu lub skupu książek. W końcu dobrze zachowane będą mogły posłużyć komuś wiele lat.

Odbiór makulatury, książek i mebli

Chcąc wprowadzić metodę KonMari do swojego życia, możemy mieć wątpliwości, czy poradzimy sobie z wywozem gabarytowych przedmiotów, takich jak meble czy sprzęty domowe. Nie będzie to problemem, jeżeli odpowiednio zaplanujemy harmonogram pracy i wcześniej zamówimy firmę specjalizującą się w opróżnianiu mieszkań. Odbiór książek, makulatury i innych przedmiotów będzie natychmiastowy. Dzięki temu możemy zyskać więcej wolnej przestrzeni oraz czasu, który możemy spożytkować w inny sposób. Warto zrobić porządek raz na zawsze zgodnie z metodą KonMari, by spokój zapanował nie tylko w domu, ale również w głowie.

Ile rzeczy potrzebujesz do szczęścia?
Czasami wystarczy wyjść na spacer, żeby zobaczyć wypełnione po brzegi śmietniki. Wyrzucamy stare płaszcze i buty, płyty DVD z koncertem ulubionego zespołu, książki, a nawet meble, pościel i sprzęty AGD. To dobrze, że pozbywamy się tego, co nam nie służy. To stwierdzenie prowadzi
Zobacz więcej
Dlaczego warto zrobić porządki jesienią?
Pozbądź się przydasiów jesienią W tym roku jesień zaskoczyła nas znienacka – jednego dnia było prawie 30 stopni, kolejnego już tylko 13. I choć wiele osób zdążyło już ogłosić, że właśnie nadszedł czas ciepłego koca, gorącej herbaty i wciągających seriali na Netflixie
Zobacz więcej
Opróżnianie mieszkań, czyli 3 powody, dla których warto przestać odkładać porządki
Bałagan w domu to bałagan w głowie – kto z nas chociaż raz nie słyszał tych słów? Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Równie trudno jest nie mieć poczucia winy, kiedy okazuje się, że nasze domy z przytulnych miejsc do życia
Zobacz więcej